Często zadawane pytania

Czy wykonujesz rzeczy na zamówienie?
Tak, zapraszam do kontaktu mailowego, doprecyzujemy szczegóły. Rzeczy na zamówienie są o około 30% droższe od tych ze stałej oferty.
 
Czy mogę odebrać przedmiot osobiście? Gdzie mogę obejrzeć Twoje prace?
Odbiory osobiste możliwe są po wcześniejszym mailowym umówieniu się palonka.ceramics@gmail.com w Pracowni Palonka Gdańsk, ul. Rajska 6 (budynek NOT) niski parter (czyli de facto piwnica) pom. 1. Tutaj też można zobaczyć moje prace na własne oczy. Czasem wystawiam się na różnych  targach i jarmarkach. Jeśli chcesz wiedzieć kiedy i gdzie- zapraszam do śledzenia mojego profilu na instagramie i fecebooku.


Jak mam dbać o moją nową ceramikę?
Jeśli kupujesz u mnie naczynie oznaczone jako użytkowe masz pewność, że glina jest spieczona na kamionkę i nie nasiąka a więc nie poci się i nie przecieka. Staram się tak dobierać szkliwa, by były odporne na ostre działanie zmywarki. Sama tak myję moją ceramikę.
Produkty bez pełnego spieku (tzw. ceramika ozdobna – u mnie to podstawki pod kadzidełka, mozaiki), mogą być myte ręcznie, jednak należy zadbać o dobre i szybkie ich wysuszenie i niepozostawianie w kontakcie z cieczami przez dłuższy czas. To dla tego, że część wilgoci zostanie wchłonięta przez pory gliny, co w dłuższej perspektywie może osłabiać naczynie oraz powodować rozwój niewidocznej gołym okiem pleśni. Tak więc podstawka pod kadzidełko nie wytrzyma długo w roli mydelniczki.

W naczyniach kamionkowych możesz zapiekać jedzenie, jednak wkładaj je do piekarnika nim ten się nagrzeje, tak by nie narażać ceramiki na szok termiczny.

I tu ważna uwaga!
Tylko naczynia o pełnym spieku nadają się do kontaktu z mokrym jedzeniem. Szkliwo ma właściwości głównie ozdobne. To spiek decyduje o chłonności ceramiki (dla tego nawet kubek bez szkliwa ale dobrze spieczony nadaje się do herbaty). Często niestety zdarza się, że początkujący ceramicy nie maja tej świadomości i sprzedają swoje wyroby bez pełnego spieku, jako dopuszczone do kontaktu z żywnością. W takiej sytuacji resztki jedzenia i wody wnikają w glinę i pod szkliwem, niewidoczna dla oczu może rozwijać się pleśń. Jeśli posiadasz ceramikę użytkową, która z czasem pokryła się siateczka ciemnych spękań, to to jest właśnie pleśń. Na takich naczyniach nie powinno być serwowane jedzenie (inną sytuacją jest tak zwane szkliwo krakle czyli właśnie ze spękaniami, tam są one celowe a pełny spiek gliny uniemożliwia rozwój pleśni). Szerzej temat opisuję we wpisie blogowym.

Shopping Cart
Scroll to Top