Dlaczego warto tworzyć?

Czy każdy ma w sobie twórczy pierwiastek? A może myślisz o sobie, że masz dwie lewe ręce? Zapewniam ze tworzyć każdy może 🙂 (trochę lepiej, lub trochę gorzej)

Prace manualne mają mnóstwo zalet. Nawet jeśli myślisz o sobie, że masz dwie lewe ręce zapewniam, że wystarczy zacząć coś robić by uruchomić swoja kreatywność. Wiadomo że trening czyni mistrza ale…w działaniach twórczych nie musi chodzić o mistrzostwo. Warto malować, lepić, wyszywać, dziergać czy kleić dla samej przyjemności tworzenia.

Tworząc dajemy sobie możliwość na ekspresję nagromadzonych emocji., często blokowanych i nieuświadamianych. To dobry sposób na „spuszczenie ciśnienia”.

Praca nad dużym wazonem ceramicznym

Wykonanie jakiegoś dzieła daje satysfakcję z wytworzenia czegoś materialnego. To ważny aspekt, gdyż dziś wiele osób nie widzi efektów swej pracy zawodowej, bo są one jedynie wirtualne.Wszelkie prace manualne powodują stymulację zakończeń nerwowych w palcach, co działa antydepresyjnie (niestety nie pamiętam gdzie to wyczytałam).

Prace ręczne wymagają skupienia, uczą bycia tu i teraz. Ale poplotkować w miłym towarzystwie też można 🙂 Praca z gliną uczy cierpliwości – mało jest dróg na skróty, trzeba czekać aż glina powoli wyschnie itp. Pokonywanie trudności buduje wytrwałość.

 Ceramika uczy tez pokory. Możesz się starać a na końcu i tak coś pęknie albo szkliwo wyjdzie nie tak jak planowałeś/aś.Zajęcia manualne stymulują mózg. Mózg lubi wyzwania.
 W badaniu opublikowanym w magazynie “Neurologia”, naukowcy doszli do wniosku, że czynności artystyczne zmniejszają ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych.

Naukowcy chcieli wiedzieć czy jest możliwe zatrzymanie postępującej demencji. Stwierdzono, że osoby, które malują, rzeźbią, fotografują i rysują w wieku średnim i podeszłym mają o 73% mniejsze ryzyko zachorowania na łagodne zaburzenia poznawcze w porównaniu do osób, które tego nie robią( za: https://krokdozdrowia.com/mozg-prace-manualne-dla-niego-korzystne/)

Działania twórcze pobudzają kreatywność i są po prostu przyjemne, zwłaszcza w miłym towarzystwie.

 Warsztaty grupowe, zajęcia par lub rodziców z dziećmi/nastolatkami mogą być świetnym sposobem na zacieśnianie więzi poprzez wspólne spędzanie czasu i dzielenie zainteresowań (szukanie inspiracji, podziwianie prac innych artystów w sieci czy na wystawach).

Ze swej strony polecam zwłaszcza warsztaty ceramiczne. Ceramika jest łatwa i trudna zarazem. 
Łatwa bo COŚ wyjdzie każdemu, nawet trzylatki sobie poradzą. Trudna bo schody zaczynają się gdy mamy konkretne oczekiwania (przykładowo wysokość a praca się rozpada; kolor a szkliwo wychodzi inaczej niż miało; powtarzalność a jakoś każda rzecz okazuje się inna od poprzedniej). Do tego dochodzą kwestie spożywczości i spieku. Tu już polecam kursy. 
Ale dla czystego relaksu lepić można nawet we własnej kuchni. Na początek filmiki z You Tube wystarczą. Jeśli namówiłam kogoś do spróbowania swoich sił w ceramice to zapraszam na moje warsztaty ceramiki. Szczegóły w zakładce Oferta warsztatowa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top