Jak dbać o ceramikę?

Jeśli twoja ceramika jest nienasiąkliwa (zobacz poprzednie wpisy na blogu i dopytaj sprzedawcę) możesz bezpiecznie myć ją w zmywarce. Jednak silny strumień i agresywne detergenty mogą powodować stopniowe matowienie szkliw (tak jak to się dzieje i ze szklankami). Dlatego, jeśli kochasz swój kubek, myj go ręcznie 🙂 Zwłaszcza, jeśli ceramika zdobiona jest złotem. Zmywa się ono i matowieje w zmywarce bardzo szybko.

Piekarnik? Tak, ale ostrożnie. Naczynie powinno nagrzewać się wraz z piecykiem. Nie wkładaj zimnej ceramiki do nagrzanego piekarnika. I nie stawiaj gorącej na zimnym, np. mokrym blacie. To grozi pęknięciem.

Zima na zewnątrz? Jeśli wyrób jest nienasiąkliwy, wytrzyma mrozy. Choć testowo zostawiłam w ogrodzie wazon chłonący wodę i wytrzymał mimo temperatury -10*C to nie polecam tego powtarzać. Woda w porach gliny zamarzając może ją rozsadzić. Zawsze też lepiej schować ulubioną rzeźbę czy poidło dla ptaków do piwnicy. Jeśli ceramika zzieleniała, to najprawdopodobniej chłonie wodę i zanieczyszczenia. Koniecznie schowaj ją przed zimą. Po wyczyszczeniu możesz zabezpieczyć wyrób impregnatem do płytek (np. Atlas Delfin) . Uwaga, kolor szkliwa może nieco ściemnieć.

No i chroń swoją ulubioną ceramikę przed kotami 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top