Jaki pojemnik dla rośliny wybrać?

Jak dobrać doniczkę odpowiednią 
do rośliny? Co lepsze – osłonka czy doniczka?

Jedni wola doniczki, innym komfort dają tylko osłonki bo nie trzeba martwic się o zalane meble. Trochę jest to kwestia przyzwyczajenia a trochę naszego sposobu podlewania roślin. Jeśli masz tendencje do przelewania kwiatów wybierz raczej doniczkę z dziurką, by nadmiar wody mógł spłynąć na podstawkę (wodę z niej wylewaj). Korzenie nigdy nie powinny być zalane wodą (wyjątkiem są rośliny bagienne jak np. Cibora zwana papirusem).

Doniczki zazwyczaj chłoną nieco wody. Z tego powodu mogą być nieco mniej trwałe od osłonek (kojarzysz terakotowe doniczki łuszczące się i kruszące po kilku latach używania?). Korzenie w doniczkach mają jednak lepszy dostęp do powietrza, szybciej obsychają więc są mniej narażone na gnicie.

Osłonki natomiast nie powinny chłonąć wody, więc mogą bezpiecznie stać na meblach. Można w nie wstawić rośliny w plastikowych doniczkach produkcyjnych, w których korzenie nie obsychają tak szybko.
 Zawsze przydaje się drenaż z keramzytu, żwiru czy kamyczków. Dotlenia on korzenie i zapobiega gromadzeniu się wody i gniciu korzeni.

Jeśli osłonka jest wystarczająco duża, można nasypać warstwę drenażu do niej, tak by stojąca woda mogła parować wokół rośliny nie zalewając korzeni. To bardzo przydatne, jeśli masz w domu suche powietrze.
 Jeśli jednak masz w domu wilgoć, zrezygnuj z tego pomysłu, by rośliny nie zaatakował grzyb. Można też sadzić rośliny bezpośrednio w ozdobnych osłonkach, ale wtedy trudniej zadbać o dobre warunki wodne – to rozwiązanie dla wprawnych roślinoholików.

Niektóre rośliny wolą ciasne doniczki – zazwyczaj dotyczy to sukulentów, jak np. sansewierii, które żyją w ciężkich warunkach glebowych. Możemy je sadzić w niewielkich pojemnikach, tzw. kaktusówkach. Nawet jeśli doniczka nie będzie mieć odpływu, sukulenty i kaktusy podlewa się bardzo skąpo, więc raczej nie zagraża nam ich przelanie.

A walory estetyczne?Co kto lubi. 
Ja jednak uważam, że to rośli powinna grać pierwsze skrzypce – doniczka czy osłonka powinny być jej uzupełnieniem.
 Chyba, że mówimy o doniczkach – popiersiach i innych fantazyjnych, modnych ostatnio kształtach. 
Jeśli masz dużo kwiatów, uważaj na wizualny chaos doniczkowy. 
Dobieraj pojemniki do wnętrza i kolorów rośliny.

Rośliny spokrewnione lub o podobnych wymaganiach ładnie mogą wyglądać posadzone w jednym, większym pojemniku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top