Niezbędnik jesienno-zimowy.

Jak co roku – stało się. Zmieniliśmy czas na zimowy, więc wieczór przychodzi jakby wcześniej. Październik rozpieszczał złotą, polską jesienią ale nastał listopad i trzeba pogodzić się z myślą, że do lata jeszcze dużo czasu. Dawno temu byłam rasową jesieniarą. Teraz z trwogą myślę o krótkim dniu. Przedstawiam mój niezbędnik przetrwania jesienno-zimowej szarugi.

Po pierwsze – dobra muzyka, coraz częściej ze streamingu, ale przecież wspaniale jest rozpakowywać nową płytę, oglądać książeczkę, wczytywać się w teksty…A jeszcze wspanialej jest móc uczestniczyć w koncertach na żywo. Poprzedni rok nie rozpieszczał. W tym na szczęście coś się w muzycznej materii dzieje.

Po drugie – koc, najlepiej ciepły ale lekki. Ja jeszcze szukam idealnego 🙂 Jestem też absolutną fanką termoforów, choć równie dobrze, a czasem nawet lepiej sprawdza się ukochana osoba. 😉

Po trzecie – kubek a nawet kubas herbaty. Najlepiej ulubiony, ceramiczny, pojemny i trzymający temperaturę napoju. Ja jestem absolutną fanką dobrej herbaty ale dla zdrowia zamieniam ją czasem na napar z melisy lub pokrzywy. Absolutnym hitem jest czystek z imbirem, miodem i cytryną oraz goździkiem. Zimą piję ciepły (miód dodaję po przestygnięciu naparu), parzony w dużym, ceramicznym dzbanku. Latem taki sam napar schładzam w lodówce. To samo zdrowie a przy tym pyszny smak. Cokolwiek wybieracie do picia zwróćcie też uwagę na sposób parzenia (odsyłam do branżowych blogów) https://kursnaherbate.pl/herbata-oolong-co-warto-wiedziec/ albo https://www.czajnikowy.com.pl/tematy/herbata/ . Ja parzę herbatę w stylu wschodnim – więcej suszu za to parzenie jest bardzo krótkie i wielokrotne. Każde takie kolejne zalanie wydobywa inny smak. Nigdy nie zostawiam fusów w kubku – to spłaszcza smak herbaty do cierpkiego wrzątku 😉 Wiem, że są zwolennicy ogromnych, niemalże litrowych kubków. Ja sama wolę takie około 300 ml. Jeśli jednak już zagrzebiemy się w kocyku, pojemny kubek ceramiczny może być idealnym rozwiązaniem by nie chodzić zbyt często po dolewki.

Po czwarte – przekąska. Najlepiej zdrowa. Polecam orzechy, suszone owoce i własne wypieki – takie, bez margaryny czy oleju palmowego, cukru i sztucznych dodatków. Sama adaptuję klasyczne przepisy do moich potrzeb. Margarynę zamieniam na olej lub oliwę. Sprawia to że konsystencja ciasta jest nieco luźniejsza. Zamiast cukru używam syropu z agawy, klonowego, stewii i karobu w różnych proporcjach. Melasa karobowa jest idealna do ciast czekoladowych i toffi. Mąki również zamieniam na zdrowsze – takie ze starych odmian pszenicy jak np. płaskurka, dodaje też mąkę owsianą, jaglaną, ryżową (niestety, nie mogę ziemniaczanej)a nawet z topinamburu czy kasztanów.

Po piąte – książki. Tu już każdy musi znaleźć to, co lubi najbardziej. Ostatecznie serial też nie jest złym rozwiązaniem.

Jeśli już znajdziecie czas na leniwe jesienne trwanie, pamiętajcie by go celebrować. Odpowiednie, piękne i wygodne filiżanki, kubki, czajniczki, miseczki i talerzyki umilą Wam ten czas dla siebie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top