Pytania i odpowiedzi
Czy wykonujesz rzeczy na zamówienie?

Tak, zapraszam do kontaktu mailowego, doprecyzujemy szczegóły.

 

Czy mogę odebrać przedmiot osobiście? Gdzie mogę obejrzeć Twoje prace?

Odbiory osobiste możliwe są po wcześniejszym mailowym umówieniu się palonka.ceramics@gmail.com w Pracowni Palonka Gdańsk, ul. Rajska 6 (budynek NOT) niski parter pom. 1. Tutaj też można zobaczyć moje prace na własne oczy. Czasem wystawiam się na różnych  targach i jarmarkach. Jeśli chcesz wiedzieć kiedy i gdzie- zapraszam do śledzenia mojego profilu na Fb.  kliknij

Jak mam dbać o moją nową ceramikę?

Jeśli w opisie (lub atrybutach) podany jest pełny spiek możesz od czasu do czasu wstawić swoją ceramikę do zmywarki. Jednak jeśli naprawdę ją lubisz (a mam nadzieję, że tak właśnie jest) lepiej myj ją ręcznie. Agresywna chemia i ostry strumień wody mogą powodować matowienie szkliw.

Produkty bez pełnego spieku, mogą być myte ręcznie, jednak należy zadbać o dobre i szybkie ich wysuszenie i niepozostawianie w kontakcie z cieczami przez dłuższy czas. To dla tego, że część wilgoci zostanie wchłonięta przez pory gliny, co w dłuższej perspektywie może osłabiać naczynie oraz powodować rozwój niewidocznej gołym okiem pleśni.

I tu ważna uwaga!

Tylko naczynia o pełnym spieku nadają się do kontaktu z mokrym jedzeniem. Szkliwo ma właściwości głównie ozdobne. To spiek decyduje o chłonności ceramiki (dla tego nawet kubek bez szkliwa ale dobrze spieczony nadaje się do herbaty). Często niestety zdarza się, że początkujący ceramicy nie maja tej świadomości i sprzedają swoje wyroby bez pełnego spieku, jako dopuszczone do kontaktu z żywnością. W takiej sytuacji resztki jedzenia i wody wnikają w glinę i pod szkliwem, niewidoczna dla oczu może rozwijać się pleśń. Jeśli posiadasz ceramikę użytkową, która z czasem pokryła się siateczka ciemnych spękań, to to jest właśnie pleśń. Na takich naczyniach nie powinno być podawane jedzenie (inną sytuacją jest tak zwane szkliwo krakle czyli właśnie ze spękaniami, tam są one celowe a pełny spiek gliny uniemożliwia rozwój pleśni).

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl