Warsztaty ceramiki sposobem na relaks

21.02 opublikowałam wpis o zaletach prac manualnych. Nie spodziewałam się (tak jak i większość analityków) że 3 dni później tuż za naszym progiem wybuchnie wojna. Ciężko jest mi ubrać w słowa kłębiące się myśli. Przez pierwsze dni nie byłam w stanie lepić. Byłam sparaliżowana. Każdy ma inny próg wrażliwości, inne usposobienie (optymiści – pesymiści), inne zasoby i wiedzę w temacie. Każdy więc reaguje na to co się dzieje w Ukrainie na swój sposób. Ja np. jestem WWO (wysoko wrażliwa) – muszę dozować sobie złe wieści w dawkach homeopatycznych, by wiedzieć co się dzieje na świecie ale bez opisów zbrodni itp.

Sytuacja jest ciężka, jeszcze nie wyszliśmy całkowicie z pandemii a rozpętało się gorsze zło. Wszyscy, niezależnie od wrażliwości i odporności psychicznej jesteśmy zestresowani. Ale trzeba jakoś żyć, trzeba mieć siłę pomagać uchodźcom ale i zachowywać spokój wobec własnych dzieci. I tu z pomocą przychodzą prace manualne, w tym lepienie z gliny. Zajecie rąk zajmuje też głowę – uspokaja myśli, odrywa je od spraw trudnych i ciężkich. Ceramika jest tu świetnym pomysłem, bo tak jak pisałam, jest trudna i łatwa zarazem. Nawet jeśli uważasz, ze nie masz zdolności manualnych, coś ci z kulki gliny wyjdzie – prosta czarka, miseczka, talerzyk. Pamiętam swój entuzjazm i …dziwny respekt przed pierwszym kontaktem z gliną. Naprawdę nie ma się czego bać. GLINA PRZYJMIE WSZYSTKO. Miałam gdzieś taki obrazek znaleziony w sieci…ale przepadł. Hasło zostało. Bo glina naprawdę przyjmie dużo trosk, frustracji, zmartwień i zranień. W tym trudnym czasie polecam warsztaty z ceramiki. Nie miej wygórowanych oczekiwań co do swoich dzieł, po prostu przyjdź do pracowni polepić.

Zapraszam do mojej pracowni w Gdańsku. A jeśli masz za daleko, znajdź warsztaty z ceramiki w swojej okolicy. Powstało dużo niewielkich pracowni, które warto wspierać i z usług których warto korzystać.

Wałkowanie gliny
Lepienie z gliny, lepienie z płata i wałkowanie gliny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top